Battistella Vaporbaby Eco Inox
Steam Generator With Iron
The Battistella Vapor Baby. This professional ironing system makes for a great start to any business or household, where speed and quality of ironing is paramount! With a 2.2L tank and a working capacity of 1.4L the Vapor Baby will last for an average of 2 hours before refill.
Specification
| Feature | Specification |
|---|---|
| Ironing Autonomy | 2 hours |
| Useful Capacity | 1.4 L (Inox) |
| Boiler Power | 1150 W |
| Iron Power | 800 W |
| Total Power | 1950 W |
| Steam Working Pressure | 2.5 |
| Overall Dimensions | 27 x 35 x 22 H cm |
| Weight | 6.5 kg |
| Power Supply | 230 V / 50 Hz |







