Battistella Ker/5 – Heated Ironing Board with Blower/Vacuum and Adjustable Height
The Ker/5 multifunction ironing board by Battistella is designed for professional use where an efficient table is needed to optimize work. Thanks to its high-quality features, Ker/5 ensures excellent performance for professional and home users .
Numerous innovative features ensure easy ironing with this blowing and vacuum ironing board, allowing you to effortlessly tackle even the most demanding garments. The integrated heating system allows for even heat distribution for flawless ironing results on any fabric.
Measuring 146 x 52 x 105 cm and weighing 36 kg , the Ker/5 folds down to make it easy to transport and store. The ironing board can be adjusted in height , making this table ergonomic and lightweight, making it ideal for even the longest work sessions.
Functional specifications
1.45 kW boiler
The stainless steel boiler, with 1450 W of power and a 3.4 L capacity, offers consistent performance and high-pressure steam output of up to 2.8 bar , for easy and effective ironing. The 4-hour battery life allows for long work sessions without interruptions to refill the boiler.

Table with Blowing/Vacuuming Function
Ker/5 is equipped with a blower/suction function with a 25 W motor. The vacuum function keeps the surface of the ironing board flat and wrinkle-free, while the blower function generates a flow of air that inflates the fabric, for excellent, wrinkle-free results.
The ironing board includes the original Battistella 800W EOS iron with cork handle, which ensures an ergonomic grip to lighten even the most demanding workloads.

- Heated ironing board cloth
- Ironing arm (optional accessory)
- Boiler rest – iron rest
- Ironing board closing knob
- Support surface
- Axle height adjustment knobs
- Wheels
- Blowing pedal
- Suction pedal
- Leg extension fixing knobs
- Leg extensions
- Laundry basket
- Electric cable
- Ironing board opening knob
- Electrical socket + main switch
Floor Dimensions

It is possible to request separately the replacement of the standard top with the 58 x 112 cm rectangular top version.
Do not hesitate to contact us for more information.
Characteristics
- Folding
- Heated
- Blower/suction function
- Height adjustable
- Iron included
Standard Equipment
- EOS 800 W Iron
- Cable holder rod
- Standard axle cover
- Feet for control function
- Wheels for movement
Optional Equipment
The following optional accessories can be requested separately:
- Unheated vacuum ironing arm
Technical Data
| Power Supply | 230V |
| Boiler Power | 1450 W |
| Iron Power | 800 W |
| Worktop Power | 200 W |
| Suction motor power | 25 W |
| Total Power | 2475 W |
| Pressure | 2.8 bar |
| Boiler Capacity | 4.5 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Autonomy | 4 hours |
| Dimensions when open | 146 x 52 x 105 cm |
| Closed dimensions | 45 x 52 x 122 cm |
| Weight | 36 kg |











