Battistella Saturnino Maxi Tabletop – Tabletop Steam Generator for Ironing
The Battistella Saturnino tabletop steam generator is an excellent solution for those who need a reliable and professional steam ironing system capable of guaranteeing exceptional results . It is an ideal steam ironing machine for tackling large quantities of laundry without interruption.
This model also features an EXTERNAL PLUG, which allows for easier and quicker iron changes.

- Wire holder rod
- External plug for quick iron change
- Pressure gauge
- Steam and boiler water ready lights
- Turning on the iron
- Turning on the heating
- Iron with cork handle
Functional Specifications
Saturnino Maxi with Total Power 2.6 kW
The Battistella Saturnino Maxi has a boiler power of 1800 W , while the iron has an 800 W power, for a total power of 2600 W. This ensures rapid heating and continuous steam production . The Battistella Saturnino’s steam operating pressure is 2.8 bar , providing enough power to remove even the most stubborn creases from fabrics.
Battistella with 7 L boiler
The large 7 L stainless steel boiler (5.1 L effective capacity) allows you to tackle a large amount of work without stopping to refill the boiler, ensuring greater efficiency in the release of steam . Thanks to the capacity of the Saturnino Maxi boiler, you can carry out ironing for 5/6 hours without interruption , ideal for large quantities of laundry .
Compact and Portable Steam Generator
This portable steam generator, with its footprint of 25 x 29 x 40 cm (LxWxH), is compact and easy to place in the work area: the weight of this Battistella steam generator is 14.5 kg . Its small size allows the Battistella Saturnino Maxi to be placed comfortably on the ironing board .
Iron with Thermostat
The thermostat built into the Battistella Saturnino Maxi steam generator allows you to always keep the pressure in use under control and ensure high performance and safe work .
Characteristics
- Boiler power 1800 W
- Iron power 800 W
- Operating pressure 2.8 bar
- 7 L stainless steel boiler (usable capacity 5.1 L)
- Ironing autonomy 5/6 h
- EXTERNAL PLUG – to facilitate iron changes
- Steam ready and no water indicator light
- Boiler and iron switch
- SOLENOID VALVE
- GAUGE
- Compact size
Accessories on request
- Cart
- Steam gun
- Water drain
Standard Equipment
- EOS model iron
Technical Data
| Power Supply | 230V |
| Boiler Power | 1800 W |
| Iron Power | 800 W |
| Total Power | 2600 W |
| Pressure | 2.8 bar |
| Total Boiler Capacity | 7 L |
| Useful Boiler Capacity | 5.1 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Autonomy | 5÷6 h |
| Gauge | YES |
| External Plug | YES |
| Solenoid valve | YES |
| Water Level Control | NO |
| Dimensions | 25 x 29 x 40 cm |
| Weight | 14.5 kg |









