Battistella Saturnino Tabletop Steam Generator
The Battistella Saturnino tabletop steam generator is an excellent solution for those who need a reliable and professional steam ironing system capable of guaranteeing exceptional results . It is an ideal steam ironing machine for tackling large quantities of laundry and, thanks to its compact size , it is easy to transport anywhere.

This model also features an EXTERNAL PLUG, which allows for easier and quicker iron changes.
Functional Specifications
Saturnino with Total Power 2.5 kW
The Battistella Saturnino’s boiler has a power of 1700 W , while the iron’s power is 800 W, for a total power of 2500 W. This ensures rapid heating and continuous steam production . The Battistella Saturnino’s steam operating pressure is 2.8 bar , providing enough power to remove even the most stubborn creases from fabrics.
Battistella with 5 L boiler
The stainless steel boiler with a 5 L capacity (usable capacity 3.8 L) allows for continuous work, reducing the need to refill the boiler frequently, thus avoiding interruptions and ensuring greater efficiency in the release of steam . Thanks to the capacity of the Saturnino boiler, you can carry out ironing activities for 4/5 hours without interruptions , ideal for large quantities of laundry .

Compact and Portable Steam Generator
This portable steam generator, with its footprint of 25 x 29 x 37 cm (LxWxH), is compact and easy to place in the work area: the weight of this Battistella steam generator is 13.5 kg . Its small size allows the Battistella Saturnino to be placed comfortably on the ironing board .
Iron with Thermostat
The thermostat built into the Battistella Saturnino steam generator allows you to always keep the pressure in use under control and ensure high performance and safe work .

- Boiler Ignition
- Turning on the iron
- Boiler ready light
- Lack of water warning light
- Pressure gauge
- Safety Cap
- External plug for quick iron change
Characteristics
- Boiler power 1700 W
- Iron power 800 W
- Operating pressure 2.8 bar
- 5 L stainless steel boiler (usable capacity 3.8 L)
- Ironing autonomy 4/5 h
- EXTERNAL PLUG – to facilitate iron changes
- Steam ready and no water indicator light
- Boiler and iron switch
- SOLENOID VALVE
- GAUGE
- Compact size
Accessories on request
- Cart
- Steam gun
- Water drain
Standard Equipment
- EOS model iron
- Iron rest
- Cable support
Technical Data
| Power Supply | 230 V |
| Boiler Power | 1700 W |
| Iron Power | 800 W |
| Total Power | 2500 W |
| Pressure | 2.8 bar |
| Total Boiler Capacity | 5 L |
| Useful Boiler Capacity | 3.8 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Ironing Autonomy | 4 ÷ 5 h |
| Gauge | YES |
| External Plug | YES |
| Solenoid valve | YES |
| Water Level Control | NO |
| Machine Dimensions | 25 x 29 x 37 cm |
| Complete Machine Weight | 13.5 kg |















