Battistella Saturno 4F – 10L Steam Generator Iron
The Battistella Saturno 4F is an excellent professional ironing machine equipped with high-quality features to tackle large quantities of laundry without having to interrupt use to refill the water.
This Battistella Saturno 4 F 10 L boiler iron, this steam generator for ironing offers solid resistance to corrosion, ensuring a long life of the machine and excellent ironing performance over time.
Available models
- Battistella Saturno 4F code 050206 – without irons
- Battistella Saturno 4F code 050206 + FEP000 x4 – 4 ESO PRO 900 W 1.55 kg irons included
Functional specifications
10 L stainless steel boiler
The stainless steel boiler has a 10 L capacity to allow for uninterrupted work . The power of the Battistella Saturno 4F boiler is 9 kW , while that of the 4 irons is 900 W each, for a total of 12.6 kW of overall power . This guarantees rapid heating and continuous steam production .
Operating pressure 4 bar
The Saturno 4F’s steam operating pressure is 4 bar , and you can monitor it thanks to automatic pressure control . Battistella Saturno 4 F guarantees uniform steam distribution across the entire surface of the fabric, eliminating stubborn creases and ensuring impeccable ironing results.
Solid and high-performance ironing system for industrial use
This steam generator measures 40 x 54 x 97 cm (W x D x H) and weighs 54 kg , making it a solid machine ideal for professional ironing applications . This steam generator for ironing is suitable for the needs of industrial customers.

Characteristics

- Steam generator with 4 irons model EOS PRO
- Max operating pressure 4 bar
- Capacity 10 L
- High quality and durable over time
Accessories on request
- Steam gun kit
- Steam brush kit
Standard Equipment
- Command Console
4 Iron Kit Equipment
- 4 Battistella EOS PRO 900W 1.55kg irons
- Command Console

Technical Data
| Power Supply | 400 V |
| Boiler Power | 9000 W |
| Iron Power | 4 x 900 W |
| Total Power | 12600 W |
| Pressure | 4 bars |
| Boiler Capacity | 10 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Machine Dimensions | 40 x 54 x 97 cm |
| Iron Weight | 4 x 1.55 kg |
| Complete Machine Weight | 54 kg |












