Battistella Saturno V ECO – Steam Generator with 7 L Boiler
The Battistella Saturno V ECO is an excellent professional ironing machine equipped with high-quality features to tackle large quantities of laundry without having to interrupt use to refill the water.
The acoustic and visual warning of low water in the tank allows you to always keep the filling level under control.

Functional specifications
Steam Generator for Continuous Steam Production
The Saturno V ECO boiler by Battistella has a power of 4.4 kW , while the irons each have a power of 900 W , for a total of 6.2 kW . This ensures rapid heating and continuous steam production .
Pressure 4 bar
The operating steam pressure of the Saturno V ECO is 4 bar , and it is possible to monitor it thanks to the automatic pressure control .
7L stainless steel boiler
The stainless steel boiler has a 7-liter capacity for uninterrupted operation . The practical top-loading plastic tank has a 10-liter capacity for easy refilling.
This steam generator has a footprint of 38 x 54 x 95 cm (WxDxH) and a weight of 45 kg , making it a solid machine ideal for professional ironing uses .

Characteristics

- Steam generator with 2 irons model EOS PRO 900 W 1.55 kg
- 10 L plastic tub
- Max operating pressure 4 bar
- Capacity 7 L
- High quality and durable over time
Standard Equipment
- 2 Battistella EOS PRO 900W 1.55kg irons
- Command Console

Technical Data
| Power Supply | 400 V |
| Boiler Power | 4400 W |
| Iron Power | 2 x 900 W |
| Total power | 6200 W |
| Pressure | 4 bars |
| Boiler Capacity | 7 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Water Tub | 10 L – Plastic |
| Machine Dimensions | 38 x 54 x 95 cm |
| Iron Weight | 2 x 1.55 kg |
| Complete Machine Weight | 45 kg |












