Battistella Barbara 31 – Semi-Automatic Steam Generator
The Battistella Barbara 31 semi-automatic steam generator is designed to offer extended runtime for ironing sessions without interruptions for refilling water or cooling the boiler . Thanks to its pump , this professional steam generator offers continuous high performance.

Functional Specifications
Iron with Temperature Regulation
The Battistella Barbara 31 generator is equipped with an iron that has a power of 800 W , adequate energy that helps to produce steam efficiently and maintain a constant temperature during the ironing process.

Steam Generator with 2.8 bar Pressure
Battistella Barbara 31 generates a pressure of 2.8 bar , and is capable of producing powerful and penetrating steam , which can facilitate the removal of the most stubborn creases from fabrics.

Barbara 31 with Total Power 2.3 kW
The total power of the steam generator is 2298 W , a value that takes into account the combined power of the boiler, iron, and pump. Battistella Barbara 31 is equipped with a 10 L water tank .

4.5L Stainless Steel Boiler
The boiler capacity indicates the amount of water that can be placed inside the steam generator, which is 4.5 L (usable capacity 3.4 L) , and is made of stainless steel (inox) to ensure greater resistance to corrosion . The power of 1450 W helps to quickly reach the necessary temperature for steam, thus allowing you to start using it in a short time.
In the detailed photo you can see the two lights for steam ready and low water, the two switches for starting/stopping the boiler and iron, and the pump switch (3 switches in total) . Furthermore, you can see the water presence slot with the maximum permitted level indication .
This model also features an EXTERNAL PLUG, which allows for easier and quicker iron changes.
Battistella with 48W Pump
The 48W pump plays an important role in the steam generator, pushing water from the boiler to the iron, thus helping to create the steam needed to remove creases from fabrics.
Iron with Thermostat
The thermostat built into the Battistella Barbara 31 steam generator allows you to always keep the pressure in use under control and ensure high performance and safe work .

- Wire holder rod
- Cork handle
- Boiler fill level
- Pump switch
- Turning on the heating
- Ignition Iron
- Pressure gauge
- External plug for quick iron change
Characteristics
- Boiler power 1450 W
- Iron power 800 W
- Operating pressure 2.8 bar
- 4.5 L stainless steel boiler (usable capacity 3.4 L)
- Continuous ironing autonomy
- Pump power 48 W
- 10 L water tank
- 3 SWITCHES – pump, boiler and iron
- EXTERNAL PLUG – to facilitate iron changes
- SOLENOID VALVE
- Vertical slot for water level control
- Steam ready and no water indicator light
- GAUGE
Accessories on request
- Steam gun
- Pedrollo 370 W pump
Standard equipment
- Standard pump
- EOS model iron
Technical Data
| Power Supply | 230 V |
| Boiler Power | 1450 W |
| Iron Power | 800 W |
| Total Power | 2298 W |
| Pressure | 2.8 bar |
| Total Boiler Capacity | 4.5 L |
| Useful Boiler Capacity | 3.4 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Autonomy | Continues |
| Water Tub | 10 L |
| Pump Power | 48 W |
| Switches | 3 |
| External Plug | YES |
| Solenoid valve | YES |
| Gauge | YES |
| Dimensions | 25 x 47 x 89 cm |
| Weight | 20 kg |











