Battistella Opera – Steam Ironing System with Ergonomic Iron
Battistella Opera is an ironing system with a 2.2 L boiler and ergonomic iron .
A professional quality product ideal for continuous work (maximum autonomy 3 hours ), Battistella Opera is an iron with a 1.7 L stainless steel boiler, 1.3 kW boiler power and 2.8 bar steam operating pressure.

Ergonomic iron for operator comfort, the Battistella Opera iron has a power of 800 W.
A product of high technical quality , Battistella Opera cod.12893 is ideal for professional ironing .
This iron is Made in Italy.

The Battistella Opera ironing system measures 26 x 34 x 25 cm , and weighs 9 kg .
Ergonomic iron
Stainless steel boiler with 1.7 L capacity

Functional Specifications

- Safety valve cap
- Handle
- Steam regulation knob
- Gauge
- Iron switch
- Boiler switch
- Boiler warning light
- Low water warning light
- Iron cable / steam hose
- Iron
- Wire holder antenna
- Iron rest
Characteristics
- Single-phase power supply
- Iron power 800 W
- Total power 1950 W
- Usable boiler capacity 1.7 L
- Stainless steel boiler
- Steam pressure 2.8 bar
Accessories on request
- Cart
Standard Equipment
- Iron
- Iron support
- Cable supports x2
- Steam generator with boiler
Battistella is a leading Italian brand in the ironing systems sector, with over forty years of professional experience.
Known throughout the world for the design of semi-professional, professional and industrial ironing machines , Battistella is developing towards innovative boilers and irons, with high performance and low consumption.
Technical Data
| Power Supply | 230 V |
| Boiler Power | 1300 W |
| Iron Power | 800 W |
| Total Power | 1950 W |
| Pressure | 2.8 bar |
| Total Boiler Capacity | 2.2 L |
| Useful Boiler Capacity | 1.7 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Autonomy | 3 hours |
| Dimensions | 26 x 34 x 25 cm |
| Weight | 9 kg |












