Battistella Ker/2 – Heated Ironing Board with Blower/Vacuum
Battistella Ker/2 is a multifunctional ironing board , designed for professional use where an efficient table is needed to optimize work. Its high-end features ensure Ker/2 excellent performance for both professional and home users.
Ironing is made easy thanks to the many innovative features of this blowing and vacuum ironing board , which allows you to effortlessly iron even the most demanding garments. The integrated heating system allows for even heat distribution for impeccable ironing results on any fabric.
Measuring 136 x 49 x 105 cm and weighing 33 kg , the Ker/2 folds up and is easy to transport and store. The height-adjustable ironing surface makes this table ergonomic and lightweight, making it ideal for even the longest work sessions.

Functional specifications
1.45 kW boiler
The stainless steel boiler with 1450 W power and a 2.1 L capacity offers consistent performance and high-pressure steam output of up to 2.8 bar , making ironing easier and more effective. With a 3-hour battery life, this Battistella ironing table guarantees long work sessions without interruptions to refill the boiler.

Blower/Suction Function
Ker/2 is equipped with a blower/suction function with a 25 W motor. The vacuum function keeps the surface of the ironing board flat and wrinkle-free, while the blower function generates a flow of air that inflates the fabric, for excellent, wrinkle-free results.
EOS Iron Included

The ironing board includes the original Battistella 800W EOS iron with cork handle, which ensures an ergonomic grip to lighten even the most demanding workloads.

- Heated ironing board cloth
- Ironing arm (optional accessory)
- Boiler rest – iron rest
- Ironing board closing knob
- Support surface
- Axle height adjustment knobs
- Wheels
- Blowing pedal
- Suction pedal
- Leg extension fixing knobs
- Leg extensions
- Laundry basket
- Electric cable
- Ironing board opening knob
- Electrical socket + main switch
Floor Dimensions

It is possible to request separately the replacement of the standard top with the 58 x 112 cm rectangular top version.
Do not hesitate to contact us for more information.
Characteristics
- Folding
- Heated
- Blower/suction function
- Height adjustable
- Iron included
Standard Equipment
- EOS 800 W Iron
Optional Equipment
The following optional accessories can be requested separately:
- Unheated vacuum ironing arm
Technical Data
| Power Supply | 230V |
| Boiler Power | 1450 W |
| Iron Power | 800 W |
| Worktop Power | 200 W |
| Suction motor power | 25 W |
| Total Power | 2475 W |
| Pressure | 2.8 bar |
| Boiler Capacity | 3.2 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Autonomy | 3 hours |
| Dimensions when open | 136 x 49 x 105 cm |
| Closed dimensions | 45 x 49 x 122 cm |
| Weight | 33 kg |











