Battistella Plutone – Steam Generator with 5 L Boiler
The Battistella Plutone is an excellent ironing machine with high-quality features to handle large quantities of laundry without having to interrupt use to refill the water .
The Battistella Plutone is a professional ironing system equipped with two irons and a large-capacity boiler for continuous ironing. Made with high-quality technical materials, the Battistella Plutone is the ideal solution for customers looking for a professional steam generator.
Functional specifications
5L stainless steel boiler
The stainless steel boiler has a 5 L capacity to allow for uninterrupted work and is equipped with electronic water level control so you can check the remaining water at any time.
Continuous steam production
The power of Battistella’s Plutone boiler is 4 kW , while that of the irons is 800 W each, for a total of 5.6 kW of overall power . This guarantees rapid heating and continuous steam production .
Ironing system with 4 bar pressure
The operating pressure of Pluto’s steam is 4 bar , and it is possible to monitor it thanks to the visual pressure gauge .
Compact and with wheels for easy movement
This steam generator has a footprint of 30 x 43 x 98 cm (WxDxH) and a weight of 22 kg , making it compact and easy to place in the work area.
Characteristics

Battistella-Plutone-Automatic-Steam-Generator-with-5L-Stainless-Steel-Boiler-and-2-EOS-Pro-900W-Irons-3

- 2 800W irons
- Display Console Commands
- Glove compartment
- Ignition Switch
Standard Equipment
- Command console

OPTIONAL EQUIPMENT on request
- EOS Iron (code FE0000)
- Water bottle
- Water bottle with stand
- Steam brush kit
- Pedrollo pump
Technical Data
| Power Supply | 400 V |
| Boiler Power | 4000 W |
| Iron Power | 2 x 800 W |
| Overall Power | 5.6 kW |
| Pressure | 4 bars |
| Boiler Capacity | 5 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Machine Dimensions | 30 x 43 x 98 cm |
| Complete Machine Weight | 22 kg |













