Battistella Saturno – Steam Generator with 8 L Boiler + 2 Irons included
The Battistella Saturno is an excellent professional ironing machine with high-quality features to handle large amounts of laundry without having to interrupt use to refill the water.
This 400V steam generator is ideal for industrial ironing systems that require a powerful and reliable machine to iron large quantities of laundry continuously.
Functional specifications
8L stainless steel boiler
The stainless steel boiler has an 8 L capacity to allow for uninterrupted work . The power of the Battistella Saturno boiler is 4.4 kW , while that of the irons is 900 W each , for a total of 6.2 kW of overall power .

Continuous production warehouse
This ensures rapid heating and continuous steam production . The Saturno’s steam operating pressure is 3.5 bar , and it can be monitored thanks to automatic pressure control .
Steam generators for professional use
This steam generator has a footprint of 40 x 54 x 97 cm (LxWxH) and a weight of 42 kg , making it a solid machine ideal for professional ironing uses .

Characteristics

- Steam generator with 2 irons model EOS PRO 900 W 1.55 kg
- Max operating pressure 3.5 bar
- Capacity 8 L
- High quality and durable over time
Accessories on request
- Steam gun kit
- Steam brush kit
Standard Equipment
- 2 Battistella EOS PRO 900W 1.55kg irons
- Command Console

Technical Data
| Power Supply | 400 V |
| Boiler Power | 4400 W |
| Iron Power | 2 x 900 W |
| Total power | 6200 W |
| Pressure | 3.5 bar |
| Boiler Capacity | 8 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Automatic Pressure Control | YES |
| Electronic Control | YES |
| Command Console | YES |
| Machine Dimensions | 40 x 54 x 97 cm |
| Iron Weight | 2 x 1.55 kg |
| Complete Machine Weight | 42 kg |














