Battistella Luna – Continuous refill steam iron
Battistella Luna is a steam generator for ironing with a professional continuously refilling boiler , equipped with a 48 W pump , 230V single-phase power connection and total power of 2148 W.

This steam generator for ironing has a boiler power of 1300 W and an iron power of 800 W with an operating pressure of 2.8 bar.
Made in Italy and made from top quality materials, this Battistella iron is ideal for professional and industrial ironing.
Functional specifications
Professional boiler 2.8 bar
Battistella Luna consists of a steam generator with stainless steel boiler, 1300 W boiler, 800 W iron, 48 W pump for a total power of 2148 W. The operating pressure is 2.8 bar ideal for use even at a professional and industrial level.
Characteristics
- Professional steam iron
- Made in Italy
- Single phase power supply
- Iron power 800 W
- Pump Power 48 W
- Boiler Power 1300 W
- Total power 2148 W
- Boiler capacity 1.9 L
- Steam pressure 2.8 bar
Accessories on request
- Cart
- Water drain
Standard equipment
- Water heater
- Pump
- EOS iron
- Iron support
- Cable supports x2
Battistella is a leading Italian brand in the ironing systems sector, with over forty years of professional experience.
Known throughout the world for the design of semi-professional, professional and industrial ironing machines, Battistella is developing towards innovative boilers and irons, with high performance and low consumption.
Technical Data
| Power Supply | 230V |
| Boiler Power | 1300W |
| Iron Power | 800W |
| Pump Power | 48 W |
| Total Power | 2148 W |
| Pressure | 2.8 bar |
| Boiler Capacity | 1.9 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Autonomy | Continuous Charging |
| Dimensions | 27 x 38 x 23 cm |
| Weight | 11 Kg |













