Battistella Diana – Professional Ironing System
Battistella Diana is an ironing system with a steam generator , boiler and professional quality iron.
A high-quality technical product, Battistella Diana has an ironing autonomy of 1 hour , with a 1.15 kW stainless steel boiler. The useful capacity is 0.8 L.

Battistella Diana is equipped with an 800 W iron; the total power of the ironing system is 1.95 kW.
Battistella Diana works with a steam operating pressure of 2.8 bar .

The Battistella Diana ironing system measures 20 x 30 x 19 cm , and weighs 4.5 kg .
EOS professional iron

0.8 L stainless steel boiler


- Boiler Warning Light
- Iron power switch
- Boiler ignition switch
- Cork
Characteristics
- Single-phase power supply
- Iron power 800 W
- Total power 1950 W
- Boiler capacity 0.8 L
- Stainless steel boiler
- Steam pressure 2.8 bar
Standard equipment
- EOS model iron

Technical Data
| Power Supply | 230 V |
| Boiler Power | 1150 W |
| Iron Power | 800 W |
| Total Power | 1950 W |
| Pressure | 2.8 bar |
| Total Boiler Capacity | 1.2 L |
| Useful Boiler Capacity | 0.8 L |
| Boiler Material | Stainless steel |
| Autonomy | 1 hour |
| Dimensions | 20 x 30 x 19 cm |
| Weight | 4.5 kg |





