JUKI MO-114D
Thread Overlock Sewing Machine
Specification
| Feature | Details |
|---|---|
| Number of Threads | 2, 3, 4 |
| Needle | Schmetz 130/705H Nm 70, 80, 90 |
| Standard Overlock Width | Right Needle: 3-5 mm, Left Needle: 5-7 mm, Rolled Hem: 1.8-2.2 mm |
| Stitch Length | 1-4 mm (Standard 2.5 mm) |
| Differential Feed Ratio | 0.7-2.0 |
| Dimensions | 31.5 cm (W) x 29.0 cm (D) x 29.0 cm (H) |
| Weight | 7.0 kg (15.43 lbs) |
| Sewing Speed | 1,500 sti/min |
| Presser Foot Lift | 5 mm (by hand) / 7.5 mm (by knee) |






















