Auto Thread Trimming Function
One single action automatically trims both upper and lower threads at the same time. It eliminates waste of your thread and time!

Thread cutter button

Automatically trims the upper and lower threads.
Direct Pattern Selection
Here are 10 types of stitch patterns, from which you can choose one by directly pushing the pattern button.

10 direct stitch patterns
Sew Comfortably!
Start/Stop Button
The color of the start/stop button indicates the status of the machine.
[Green] Ready to start or while sewing
[Red] Not ready to start
[Orange] In bobbin winding condition

Indicate status in three colors
Quick Bobbin Preparation
The bobbin preparation is easy. Just follow the guide and it is not necessary to pull up the bobbin thread.

Auto Needle Threader
The needle threader easily threads the needle and allows you to start sewing quickly.

Lock Stitch/Pattern Completion Lock Stitch
You can sew locking stitch(3 stitches) just by pressing the button at the beginning or end of sewing.
If you press the button while sewing a pattern, the machine stops after sewing one cycle of the pattern.

Sew Firm!

Presser Foot Pressure
When sewing thin or thick fabrics, you can get comfortable feed.

Needle Up/Down Position Button
Press the button to change up/down position of needle instantly.
Also you can change needle stop position and can even sew a half stitch.

Buttonhole
HZL-HT740 sews the buttonhole automatically according to the size of the button.
Sew Fun!

Elongation Patterns
You can change the overall length without changing the sewing density of pattern.

Letters and One Point Stitch Patterns
HZL-HT740 can sew both letters and patterns. Also you can memory letters and one unit of the pattern as you desire.

Size of Stitch Pattern and Needle Position
You can change the size of stitch patterns as well as the needle positions.
Other Features
・ Free Arm
・ Drop-in Bobbin
・ Drop Feed
・ Easy to Start Sewing Thick Fabrics
・ Button Sewing
・ Reverse Button
・ LED Lighting
・ Sound Button

Stitch Pattern Plate

Foot controller with needle up and down feature
Accessories
Included

A: Standard Presser Foot
B: Zipper Foot
C: Satin Stitch Foot
D: Overcasting Foot
E: Blind Hem Foot
F: Button Sewing Foot
G: Buttonhole Foot
H: Seam Ripper/Brush
I: Screwdriver(L & S)
J: Second Spool Pin
K: Pack of Needles (3x)
L:Edge/Quilting Guide
M: Spool Holder(L&S)
N: Spool Pin Felt
O: Stitch Pattern Plate Clip
P: Bobbin (3x)
Optional

Twin Needle

Wide Table
Specification
| Feature | Details |
|---|---|
| Control System (Arm size) | Computer (Arm Size 165mm) |
| Dimensions | 425(W) x 300(H) x 170(D) mm |
| Weight | 5.9kg |
| Maximum Sewing Speed | 70-800 sti/min |
| Number of Stitch Patterns | 116 + Alphabetic/numeric fonts: 2 |
| Buttonhole | Automatic (Length: up to 3.0 cm) |
| Direct Stitch Pattern Selection | ✓ |
| Start/Stop Button | Green: Ready, Red: Not ready, Orange: Bobbin winding |
| Adjustable Starting/Reverse Stitch Speed | – |
| Auto Thread Trimming | ✓ |
| Thread Cutter | ✓ |
| Automatic Needle Threader | ✓ |
| Thread Tension System | Standard |
| Needle Up/Down Button | ✓ (Needle stop position switching) |
| Low-Speed Inching Sewing | – |
| Needle Stop Position | Up |
| Needle Stop Position Switching | ✓ (Needle up/down button) |
| Lock Stitch | Reverse stitch & Reinforcement stitch (Button system) |
| Feed Mechanism | 7-point feed dog |
| Presser Foot Pressure Adjustment | Stepless adjustment |
| Presser Foot Lift (1 step/2 steps) | Lever system: 6mm / 11mm |
| Horizontal Presser Foot Holder Button | ✓ |
| Drop Feed | ✓ |
| Quick Bobbin Preparation | ✓ |
| Easy Bobbin Winding | – (No independent motor) |
| Bobbin Thread Detection | – |
| Stitch Length | Button system / LCD display Max. 4.5mm |
| Stitch Width | Button system / LCD display Max. 7mm |
| Needle Positions (Straight Stitch) | 15 |
| Pattern Reverse | Left/Right |
| Twin Needle Sewing | ✓ (Optional twin needle) |
| Elongation | ✓ |
| Save/Call of Patterns | 2 patterns |
| Light | 1 LED light |
| Type of Hook | Horizontal hook |
| Free Arm | ✓ |
| Foot Controller | ✓ |
| Wide Table | Optional |
| Accessory Storage | Auxiliary bed |
| Sewing Machine Cover | Soft cover |
| Operation Support | YouTube |





















