Automatic Needle Threader
The Automatic Needle Threader easily threads the needle without eyestrain and allows you to start sewing quickly.

Drop Feed
You can lower the feed dog for sewing button or free-motion quilting by simply moving the lever.
*Quilting foot is an optional part

White LED Light
Brightens the needle entry area. LED light will not heat up even during long operations.

Automatic One-Step Buttonholing
By placing button on the buttonhole foot, the machine conveniently sews buttonholes automatically according to the size of the button.

Presser Foot Pressure Adjustment
Presser foot pressure can be adjusted for better sewing results according to the type of materials to be sewn.

Free Arm and Accessory Box
The Auxiliary Box slides off for the free arm sewing. Also, standard accessory parts can be neatly stored in the Auxiliary Box.

Other Features
・Extra front feed dogs
・Drop-in bobbin
・Zigzag width adjusting dial
Standard Accessories

5. Screwdriver (L & S), 6. Spool pin felt, 7. Seam ripper/ brush, 8. Bobbin(3x),
9. Quilt guide, 10. Spool cap, 11. Auxiliary spool pin, 12. Pack of needles(3x)

Specification
| Feature | Details |
|---|---|
| Control System (Arm size) | Electric (Arm Size 162mm) |
| Dimensions | 410(W) x 308(H) x 177(D) mm |
| Weight | 7.1kg (15.7 lbs) |
| Maximum Sewing Speed | 750 stitches per minute |
| Number of Stitch Patterns | 21 |
| Buttonhole | Automatic (Length: up to 3.0 cm) |
| Direct Stitch Pattern Selection | – |
| Start/Stop Button | – |
| Adjustable Starting/Reverse Stitch Speed | – |
| Auto Thread Trimming | – |
| Thread Cutter | ✓ |
| Automatic Needle Threader | ✓ |
| Thread Tension System | Standard |
| Needle Up/Down Button | – |
| Low-Speed Inching Sewing | – |
| Needle Stop Position | – |
| Needle Stop Position Switching | – |
| Lock Stitch | Reverse stitch (Lever system) |
| Feed Mechanism | 6-point feed dog |
| JUKI Smart Feed (dual feed function) | – |
| Presser Foot Pressure Adjustment | Stepless adjustment |
| Presser Foot Lift (1 step/2 steps) | Lever system: 6mm / 9mm |
| Horizontal Presser Foot Holder Button | – |
| Drop Feed | ✓ |
| Quick Bobbin Preparation | – |
| Easy Bobbin Winding | ✓ (Bobbin winder with independent motor) |
| Bobbin Thread Detection | – |
| Stitch Length | Dial system, Max. 4mm |
| Stitch Width | Dial system, Max. 7mm |
| Needle Positions (Straight Stitch) | Stepless adjustment |
| Pattern Reverse | – |
| Twin Needle Sewing | ✓ (Optional twin needle) |
| Lock Mode | – |
| Elongation | – |
| Save/Call of Patterns | – |
| Light | 1 LED light |
| Type of Hook | Horizontal hook |
| Free Arm | ✓ |
| Cord Reel | – |
| Knee Lifting Lever | – |
| Foot Controller | ✓ |
| Wide Table | Optional |
| Accessory Storage | Auxiliary bed |
| Sewing Machine Cover | Hard case |
| Operation Support | DVD |



















